Vyhledávání

Poustevník v Libosadě
Slavnostní instalace nové, veristické sochy

Pozvánka na slavnostní instalaci nové sochy poustevníka v Libosadě

V těchto dnech v prostorách jičínské jezuitské koleje dokončuje výtvarník, divadelník a vysokoškolský pedagog MgA. Robert Smolík, předseda spolku Balbineum, v pořadí již pátou sochu libosadského poustevníka, jež byla vytvořena zdarma jako velký dar, který má významně přispět k obnově poustevny v Libosadě u Jičína. Ta představuje vzácnou historickou památku z dob raného romantismu, jednu z nejstarších svého druhu v Čechách (konec 18. století) a také jednu z mála dochovaných! Zatímco kulturním historikům je tento fakt dobře znám, mezi obyvateli našeho regionu o něm bohužel stále nepanuje obecné povědomí. 

Cílem nové, veristické plastiky je rovněž obnovení specifického genia loci, který ze staré grotty vymizel v létě roku 1989, kdy byla mladými vandaly zničena třetí socha libosadského poustevníka, již mnozí z nás ještě pamatujeme z dětství. Následující, čtvrtá plastika poustevníka, kterou roku 1996 vytvořil lidový řezbář Karel Šoltys a která bude v těchto dnech přesunuta z Libosadu do muzejního depozitáře, však byla ztvárněna příliš naivně. Nikdy proto nevytvářela potřebnou iluzi sedící živé postavy, vinou čehož zaniklo jak nezaměnitelné kouzlo místa, tak dávná jičínská tradice rodinných vycházek s dětmi k poustevníkovi do Libosadu.

Společnou snahou jičínských spolků Balbineum, Jičínské besedy, o.s. Lodžie a všech, kteří se chtějí přidat, je zásadní obnova tohoto lokálního fenoménu, která se symbolicky započne v sobotu 12. listopadu 2022, kdy bude ve 14:00 hod. do libosadské poustevny slavnostně instalována nová veristická socha. Nenechte si tento jedinečný a pro historii klíčový okamžik ujít! Budete si moci zblízka prohlédnout a vyfotit krásné a v pravdě mistrovské dílo. Poté se eremitáž uzavře a do tajemného sanktuária již bude možné v souladu s tradicí pouze nahlížet, nikoliv vstupovat. Současně zjistíte, co má poustevník vepsáno v rozevřené knize na svých kolenou a jak tento nápis souvisí s jeho údajnou mytickou identitou. A pro milovníky historie a bibliofilií by mělo být připravené malé překvapení! 

Všichni jste srdečně zváni – těšíme se na vás!