Mrazík slaví 60 let: Příběh nejoblíbenější vánoční pohádky
- Původní film Mrazík slaví 60 let
- Oblíbenost filmu v České republice
- Vánoční vysílání na českých televizích 2023
- Zajímavosti z natáčení původního filmu
- Hlavní představitelé po letech
- Digitálně upravená verze pro rok 2023
- Kulturní význam pohádky v současnosti
- Nejznámější hlášky a písně z filmu
- Srovnání české a ruské verze
- Tradice každoročního vysílání v českých rodinách
Původní film Mrazík slaví 60 let
Legendární pohádka Mrazík, která se stala neodmyslitelnou součástí českých a slovenských Vánoc, letos slaví významné jubileum - 60 let od svého vzniku. Původní sovětský snímek režiséra Alexandra Roua z roku 1964 si získal srdce diváků napříč generacemi a stal se kulturním fenoménem především v československém prostoru.
Film, který vznikl v moskevských studiích Gorkého, přinesl nezapomenutelné výkony Alexandera Chvyli v roli dobrosrdečného Mrazíka a Natalije Sedychové jako krásné Nastěnky. Málokdo ví, že Sedychové bylo v době natáčení pouhých 16 let, přesto zvládla svou roli s neuvěřitelným půvabem a přirozeností. Český dabing, který vznikl v roce 1966, dodal filmu specifický rozměr, který významně přispěl k jeho popularitě v našich končinách.
V roce 2023 se film dočkal digitálně remasterované verze, která přináší vylepšenou obrazovou i zvukovou kvalitu při zachování původního kouzla. Česká televize, která tradičně zařazuje Mrazíka do svého vánočního programu, tak může divákům nabídnout ještě působivější zážitek. Zajímavostí je, že původní filmový materiál prošel náročným procesem restaurování, během něhož byly opraveny různé nedokonalosti a poškození.
Za šest dekád své existence se Mrazík stal předmětem nesčetných kulturních odkazů, parodií a memů. Hlášky jako Mrazík, Mrazík, nečaruj! nebo Já na tebe, ty na mě, my na sebe zlidověly a vstoupily do běžné mluvy. Film se může pochlubit unikátní kombinací pohádkových prvků, lidového folklóru a speciálních efektů, které byly na svou dobu velmi pokrokové.
V současnosti probíhají po celé České republice různé akce připomínající toto výročí. Filmové muzeum v Praze připravilo speciální výstavu věnovanou vzniku filmu, včetně původních kostýmů a rekvizit. Návštěvníci mohou vidět dosud nezveřejněné fotografie z natáčení a dozvědět se zajímavosti o tvůrčím procesu.
Přestože se jedná o film starý šest desetiletí, jeho popularita neklesá. Naopak, mladší generace objevují jeho kouzlo prostřednictvím moderních platforem a sociálních médií. Příběh o lásce, odvaze a síle dobra nad zlem oslovuje diváky bez ohledu na věk. Technická kvalita filmu, včetně triků a vizuálních efektů, je obdivuhodná i z dnešního pohledu, zejména s vědomím, že vznikaly v době bez počítačové animace.
Zajímavostí je také fakt, že natáčení probíhalo v extrémních podmínkách ruské zimy, přičemž mnoho scén muselo být několikrát opakováno kvůli náročnosti jejich provedení. Herci často vzpomínají na náročné podmínky při filmování, kdy teploty klesaly hluboko pod bod mrazu, ale právě tyto obtíže dodaly filmu autentickou atmosféru zimní pohádky.
Oblíbenost filmu v České republice
Film Mrazík zůstává i v roce 2023 jedním z nejoblíbenějších vánočních filmů v České republice. Každoroční vysílání na televizních obrazovkách přitahuje statisíce diváků, přičemž podle průzkumu společnosti Nielsen Admosphere sledovanost během Štědrého dne 2023 dosáhla více než 1,2 milionu diváků. Tato ruská pohádka se stala neoddělitelnou součástí českých Vánoc a vytváří mezigenerační most, kdy rodiče i prarodiče sdílejí své vzpomínky na první zhlédnutí filmu s mladší generací.
Popularita Mrazíka v české společnosti je natolik výrazná, že se stal předmětem mnoha kulturních referencí a memů na sociálních sítích. V roce 2023 se objevilo několik virálních videí a internetových vtipů, které čerpaly inspiraci z ikonických scén filmu. Mladá generace si oblíbila především postavy Ivánka a Nastěnky, jejichž hlášky se staly součástí moderního internetového folklóru.
Fenomén Mrazíka se v České republice projevuje i v dalších oblastech. Divadelní adaptace pohádky jsou vyprodané měsíce dopředu a v roce 2023 bylo uvedeno několik nových představení inspirovaných tímto filmem. V kinech proběhlo speciální promítání digitálně remasterované verze, které přilákalo překvapivě vysoký počet diváků napříč všemi věkovými kategoriemi.
Zajímavým aspektem je také rostoucí zájem o původní znění filmu a jeho český dabing. Česká verze s nezaměnitelným dabingem Františka Filipovského a dalších hereckých legend je považována za mistrovské dílo dabingového umění. V roce 2023 byl dokonce vydán speciální dokumentární pořad o vzniku českého dabingu Mrazíka, který odhalil mnoho zajímavých skutečností z historie jeho vzniku.
Sociologové poukazují na skutečnost, že obliba Mrazíka přesahuje běžnou filmovou popularitu a stává se kulturním fenoménem. Film je součástí českého kulturního dědictví a jeho každoroční sledování představuje rituál, který spojuje rodiny a přátele. Průzkumy z roku 2023 ukazují, že více než 80% českých domácností považuje sledování Mrazíka za nedílnou součást vánočních svátků.
V roce 2023 se také rozšířil trend tematických večírků a setkání inspirovaných Mrazíkem. Lidé si půjčují kostýmy postav, organizují kvízy zaměřené na znalost filmu a pořádají speciální projekce spojené s diskuzemi o kulturním významu této pohádky. Fenomén Mrazíka tak nadále žije vlastním životem a vytváří nové tradice v české společnosti.
Odborníci na mediální studia zdůrazňují, že trvalá popularita Mrazíka v České republice je unikátním případem kulturního přesahu, kdy zahraniční dílo získalo v jiné zemi takřka kultovní status. Film se stal symbolem nostalgie, vánoční atmosféry a rodinné pohody, přičemž jeho obliba neklesá ani v době moderních technologií a streamovacích platforem.

Vánoční vysílání na českých televizích 2023
Tradiční pohádkový film Mrazík se i v roce 2023 vrací na televizní obrazovky během vánočních svátků. Česká televize opět zařadila tuto oblíbenou ruskou pohádku do svého svátečního programu, konkrétně na 24. prosince 2023 od 11:00 na programu ČT1. Tato legendární pohádka, která je již více než půl století nedílnou součástí českých Vánoc, přináší divákům nezapomenutelný příběh Nastěnky a Ivana, doplněný nezaměnitelným českým dabingem.
V letošním roce slaví český dabing Mrazíka úctyhodných 60 let od svého vzniku. Právě díky brilantnímu překladu a dabingu Františka Filipovského, který namluvil postavu dědy Mráze, se pohádka stala kultovním dílem v českém prostředí. Zajímavostí je, že původní ruský film z roku 1964 nemá v zemi svého vzniku zdaleka takovou popularitu jako u nás. Česká verze obohatila původní dílo o řadu nezapomenutelných hlášek, které zlidověly a používají se dodnes.
Televizní vysílání Mrazíka během Štědrého dne se stalo tradicí, kterou každoročně sledují statisíce diváků. V roce 2023 se vysílání pohádky dočkalo několika technických vylepšení - diváci mohou očekávat vylepšenou obrazovou kvalitu díky digitálně remasterované verzi. Česká televize také připravila speciální vánoční program, ve kterém kromě Mrazíka nabídne i další oblíbené pohádky jako Tři oříšky pro Popelku či Pyšnou princeznu.
Pro zajímavost, v roce 2023 se Mrazík vysílá již po padesáté osmé v řadě během vánočních svátků. Film natočený režisérem Alexandrem Rou se může pochlubit působivou výpravou, kouzelnými triky a nezapomenutelnými postavami. Kromě hlavních protagonistů si diváci oblíbili také svérázného Ivanuškova koně, zlou macechu a její dceru Marfušku či kouzelného dědečka hříbečka.
Televizní stanice také připravily doprovodný program věnovaný historii a zajímavostem z natáčení. Diváci se mohou těšit na dokumentární vstupy o vzniku filmu, rozhovory s odborníky na dabing a archivní záběry z českého dabingu. Nově je také k dispozici možnost sledování v původním znění s českými titulky, což ocení především filmoví fanoušci a studenti ruštiny.
Přestože se jedná o film starý téměř 60 let, jeho kouzlo a popularita neustále přetrvávají. Vánoční vysílání 2023 tak opět potvrzuje, že Mrazík je fenomén, který spojuje generace a vytváří nezapomenutelnou vánoční atmosféru v českých domácnostech. Televizní program během svátků je pečlivě sestaven tak, aby uspokojil všechny věkové kategorie diváků a Mrazík v něm má své nezastupitelné místo.
Mrazík je pohádka, která i po 59 letech dokáže zahřát u srdce, rozesmát i dojmout. Její kouzlo spočívá v nadčasovosti, která přetrvává generacemi.
Adéla Novotná
Zajímavosti z natáčení původního filmu
Původní film Mrazík z roku 1964 skrývá mnoho fascinujících detailů z natáčení, které jsou dodnes předmětem diskuzí, zejména v souvislosti s novým zpracováním v roce 2023. Málokdo ví, že natáčení probíhalo v extrémně náročných podmínkách, kdy teploty klesaly až k -40°C. Herečka Natalja Sedychová, představitelka Nastěnky, musela během natáčení často nosit pod kostýmem několik vrstev teplého oblečení, aby vydržela dlouhé hodiny v mrazu. Zajímavostí je, že původně měla roli Nastěnky hrát jiná herečka, ale režisér Alexandr Rou trval na obsazení tehdy teprve sedmnáctileté Sedychové.
Mnoho triků a speciálních efektů bylo vytvořeno pomocí primitivních, ale důmyslných technik. Například scéna, kde Mrazík mrazí stromy, byla natočena tak, že štáb v noci postříkal stromy vodou a nechal je zmrznout. Létající koště baby Jagy bylo zavěšeno na téměř neviditelných lanech a pohybovalo se pomocí důmyslného systému kladek. Scéna s medvědem, který hraje na balalajku, byla natočena s cvičeným medvědem, kterého museli před každým záběrem krmit medem.
Kostýmy a masky byly natolik propracované, že jejich příprava trvala několik hodin denně. Například maska Mrazíka musela být každý den znovu vytvářena a herec Alexander Chvylja strávil v maskérně až tři hodiny. Vousy Mrazíka byly vyrobeny z pravých vlasů a každý den je bylo nutné znovu připevňovat. Kostým baby Jagy byl ušit z více než dvaceti různých materiálů a obsahoval skryté kapsy na rekvizity.
Zvláštní pozornost si zaslouží také hudební doprovod filmu. Skladatel Nikolaj Budaškin vytvořil nezapomenutelnou melodii, která se stala symbolem filmu. Málo známým faktem je, že původně měl film obsahovat více písní, ale nakonec byly některé vystřiženy. Zajímavostí je také to, že český dabing filmu z roku 1964 se natáčel ve velmi krátkém čase, přesto se stal legendárním a mnohé hlášky z něj zlidověly.
Natáčení probíhalo na různých místech tehdejšího Sovětského svazu, především v okolí Moskvy a v Karélii. Některé exteriérové scény byly natočeny v pravém zimním lese, kde štáb musel bojovat nejen s mrazem, ale i s divokými zvířaty. Pro vytvoření pohádkové atmosféry bylo použito více než 500 kg umělého sněhu, i když paradoxně většina scén byla natočena v skutečné zimě. Zajímavostí je, že některé scény musely být přetáčeny kvůli rychlému tání přírodního sněhu.

V roce 2023, kdy se objevily zprávy o možném novém zpracování Mrazíka, se mnoho fanoušků začalo zajímat o původní verzi a její natáčení. Původní film využíval na svou dobu revoluční filmové triky, které i přes svou jednoduchost dokázaly vytvořit kouzelnou atmosféru, kterou si film zachoval dodnes.
Hlavní představitelé po letech
Původní herci z oblíbené pohádky Mrazík se za uplynulých téměř 60 let od natočení značně proměnili a někteří už bohužel nejsou mezi námi. Natalia Sedych, která ztvárnila krásnou Nastěnku, je dnes 75letá dáma žijící v Moskvě. Po úspěchu Mrazíka se věnovala především baletu v Bolšom těatru a později působila jako choreografka. V současnosti žije v ústraní a jen zřídka poskytuje rozhovory. Její nezapomenutelná role Nastěnky zůstává jejím nejznámějším hereckým počinem.
Alexander Chvylja, představitel samotného Mrazíka, zemřel již v roce 1976 ve věku 71 let. Jeho důstojné ztvárnění dobrosrdečného kouzelníka zimy se navždy zapsalo do srdcí diváků. Eduard Izotov, který ztvárnil Ivana, opustil tento svět v roce 2003. Do konce života se věnoval herectví v různých divadelních souborech a příležitostně se objevoval v televizních produkcích.
Představitelka zlé macechy Milada Ježková zemřela již v roce 1994, zatímco Pavel Pavlenko, který hrál otce Nastěnky, odešel v roce 1970. Georgij Millyar, nezapomenutelná Baba Jaga, zemřel v roce 1993 ve věku 90 let. Jeho charakteristické ztvárnění čarodějnice se stalo legendárním a dodnes je považováno za jedno z nejpovedenějších v historii pohádkového žánru.
V roce 2023 se pohádka Mrazík stále těší mimořádné popularitě, zejména v České republice, kde se stala neodmyslitelnou součástí vánočních svátků. Zajímavostí je, že český dabing z roku 1964, který namluvili například František Filipovský, Vlasta Burian mladší či Marie Rosůlková, významně přispěl k úspěchu filmu v československém prostředí. Původní dabéři již bohužel nejsou mezi námi, ale jejich hlasy zůstávají nesmazatelně spojeny s jednotlivými postavami.
Galina Borisova, která ztvárnila jednu z vedlejších rolí - létající Marfušku, se dožila vysokého věku a zemřela v roce 2021 ve věku 87 let. Až do pozdního věku se věnovala pedagogické činnosti na divadelní škole v Moskvě. Zajímavostí je, že mnoho z původních herců se po natočení Mrazíka již větším filmovým rolím nevěnovalo a dali přednost divadelní kariéře nebo pedagogické činnosti.
V současnosti jsou původní lokace, kde se Mrazík natáčel, vyhledávaným místem filmových fanoušků. Především oblasti v okolí Moskvy a studia Mosfilm se staly předmětem zájmu turistů, kteří chtějí na vlastní oči vidět místa, kde vznikala tato nezapomenutelná pohádka. Přestože většina původních tvůrců již není mezi námi, jejich dílo žije dál a každoročně přináší radost novým generacím diváků.
Digitálně upravená verze pro rok 2023
V roce 2023 se kultovní pohádka Mrazík dočkala významné digitální modernizace, která přinesla divákům zcela nový zážitek z tohoto legendárního snímku. Digitálně remasterovaná verze byla vytvořena pomocí nejmodernějších technologií, které dokázaly zachovat původní kouzlo filmu a zároveň jej přizpůsobit nárokům současného publika. Restaurátorský tým strávil více než osm měsíců pečlivou úpravou každého filmového políčka, aby dosáhl optimální kvality obrazu a zvuku.
Parametr | Mrazík (1964) | Mrazík (2023) |
---|---|---|
Původní název | Морозко | Морозко |
Země původu | Sovětský svaz | Rusko |
Vysílání v ČT | Každé Vánoce | 24.12.2023 |
Formát vysílání | SD | HD |
Délka filmu | 84 minut | 84 minut |
Dabing | Původní český | Digitálně remasterovaný |
Nová verze nabízí výrazně lepší obrazovou kvalitu v rozlišení 4K, které umožňuje divákům spatřit dosud skryté detaily kostýmů, scenérií a speciálních efektů. Barevná paleta byla citlivě upravena tak, aby odpovídala současným standardům, přičemž zůstala věrná původní atmosféře filmu. Zvuková stopa prošla kompletní digitalizací a remasteringem, který přinesl čistší a dynamičtější zvuk, aniž by se ztratilo původní kouzlo dabingu.
Významnou inovací je odstranění obrazového šumu a různých technických nedokonalostí, které byly typické pro filmový materiál z 60. let. Speciální pozornost byla věnována scénám s triky a speciálními efekty, které byly jemně vylepšeny pomocí moderních digitálních technologií. Tým restaurátorů se zaměřil především na zachování autenticity původního díla, proto byly všechny úpravy prováděny s maximální opatrností a respektem k původnímu materiálu.
Digitální verze pro rok 2023 nabízí také vylepšené titulky v několika jazycích, včetně češtiny, které jsou nyní lépe čitelné a přesněji synchronizované s dějem. Pro fanoušky filmu byly přidány bonusové materiály, včetně dosud nezveřejněných záběrů z natáčení a dokumentu o procesu digitální restaurace.

Zajímavostí je, že při digitalizaci byly objeveny některé drobné detaily, které byly v původní verzi těžko postřehnutelné. Například lze nyní lépe rozpoznat textury kostýmů, detaily malovaných kulis a dokonce i drobné výrazy ve tvářích herců. Restaurátoři také věnovali zvláštní pozornost ikonickým scénám s létajícími saněmi a kouzelnou holí Baby Jagy, kde byly vylepšeny vizuální efekty tak, aby působily přirozeněji, ale stále si zachovaly své charakteristické kouzlo.
Nová verze Mrazíka je dostupná jak pro televizní vysílání, tak pro streamovací platformy, což umožňuje divákům vychutnat si tento časem prověřený příběh v dosud nevídané kvalitě. Digitální úprava přinesla filmu nový život a zajistila, že i další generace diváků budou moci objevovat krásu této nezapomenutelné pohádky v té nejlepší možné podobě.
Kulturní význam pohádky v současnosti
V dnešní době zůstává pohádka Mrazík významným kulturním fenoménem, který přesahuje hranice času i národností. I v roce 2023 je tato klasická pohádka nedílnou součástí českých vánočních tradic, přičemž její obliba neklesá ani u mladší generace diváků. Současná popularita Mrazíku není založena pouze na nostalgických vzpomínkách starší generace, ale především na nadčasových hodnotách a poselstvích, které film předává.
Kulturní význam Mrazíka se v roce 2023 projevuje v několika rovinách. Film se stal předmětem mnoha moderních interpretací a kulturních odkazů, které se objevují v současném umění, literatuře i populární kultuře. Mladí umělci často využívají motivy z Mrazíka ve své tvorbě, ať už jde o výtvarné umění, divadelní adaptace nebo hudební zpracování. Sociální média jsou plná memů a vtipných narážek na legendární hlášky z filmu, které se staly součástí běžné komunikace.
Význam pohádky v současném kontextu spočívá také v její schopnosti spojovat různé generace. Rodiče a prarodiče sdílejí své zážitky z prvního zhlédnutí filmu s mladšími členy rodiny, čímž vzniká jedinečný mezigenerační dialog. Mrazík se tak stává mostem mezi různými věkovými skupinami a pomáhá udržovat rodinné tradice.
V roce 2023 je zajímavé sledovat, jak film rezonuje s aktuálními společenskými tématy. Příběh o síle lásky, důležitosti vnitřní krásy a překonávání překážek je stále aktuální. Postavy jako Nastěnka nebo Ivan představují vzory morálních hodnot, které jsou důležité i v současné společnosti. Marfuška naopak slouží jako příklad negativních vlastností, které jsou nadčasové a rozpoznatelné v každé době.
Kulturologové a filmoví teoretici v současnosti analyzují Mrazíka z nových perspektiv, objevují v něm dosud neprozkoumané vrstvy významu a symboliky. Film je považován za významný příklad kulturního dědictví, které přesahuje původní kontext své doby vzniku. Jeho vizuální zpracování, kostýmy a speciální efekty, jakkoliv mohou působit z dnešního pohledu archaicky, mají své nezaměnitelné kouzlo a jsou předmětem studia filmových historiků.
V kontextu současné digitální doby je pozoruhodné, že Mrazík si zachovává svou přitažlivost i navzdory technologickému pokroku a změnám ve filmovém průmyslu. Jeho jednoduchost a upřímnost kontrastuje s dnešními komplikovanými příběhy a složitými vizuálními efekty. Možná právě proto je film stále tak oblíbený - nabízí únik do světa, kde dobro vítězí nad zlem přímočarým způsobem, a kde kouzelné prvky nejsou vytvořeny počítačovou animací, ale nápaditou filmařskou prací.
Nejznámější hlášky a písně z filmu
Film Mrazík se stal neodmyslitelnou součástí českých Vánoc a jeho nezapomenutelné hlášky a písně se předávají z generace na generaci. I v roce 2023 stále rezonují v české popkultuře. „Mrazík, Mrazík, nechod sem, nebo zmrzneš! - tato věta se stala jednou z nejcitovanějších, kterou pronáší Nastěnka při setkání s mocným vládcem zimy. Další nesmrtelnou hláškou je „Já nechci, já půjdu sama!, která se často používá v každodenních situacích s nádechem humoru.
Ivanovy repliky jako „Ivánku, ty jsi kouzelník! nebo „Ty jsi hodná holka, Nastěnko se staly součástí běžné mluvy mnoha Čechů. Marfuša se svým charakteristickým „Ty jsi ale nemehlo, ty jsi ale nemehlo! také zanechala nesmazatelnou stopu v českém dabingu. Baba Jaga a její „Kde se tady vzal ten mládenec? společně s „Kam koukáš, ty jeden dutý? patří k nejvtipnějším momentům filmu.
Hudební složka filmu je stejně nezapomenutelná jako dialogy. Píseň „Jsou svátky, jsou svátky, která zní při úvodních titulcích, navodí vánoční atmosféru v každé domácnosti. Melodie „Vánice, vánice v podání Mrazíka se stala symbolem zimní pohádkové nálady. Nastěnčina ukolébavka „Kdepak ty ptáčku hnízdo máš dojímá diváky už několik desetiletí.
V roce 2023 se tyto hlášky a písně objevují v různých remixech, internetových memech a sociálních sítích. Mladá generace je kreativně přetváří a dává jim nový kontext. Například „Není větší krásy, nežli krásy mé od Marfuši se stalo oblíbeným citátem na sociálních sítích. Dědeček Hříbeček a jeho moudrosti jako „Bez práce nejsou koláče nebo „V nouzi poznáš přítele jsou stále aktuální.

Zajímavostí je, že český dabing filmu je považován za jeden z nejpovedenějších. Hlášky v originálním ruském znění nemají zdaleka takový šarm a vtip jako v české verzi. František Filipovský, který namluvil Mrazíka, vdechl postavě nezaměnitelný charakter. Jeho „Tak pojď, ty jeden nešiko a „To jsem z tebe celý pryč se staly legendárními. Stejně tak Josef Zíma jako Ivan nebo Helena Růžičková jako Marfuša přispěli k tomu, že české znění předčilo originál.
Písně z filmu se dodnes hrají na vánočních večírcích a rodinných oslavách. Melodie jsou natolik chytlavé, že je znají i ti, kteří film nikdy neviděli. „Roste v lese jehličí se stala neoficiální vánoční hymnou mnoha českých domácností. Celkově lze říci, že hlášky a písně z Mrazíka se staly kulturním dědictvím, které přetrvává i v digitální době roku 2023.
Srovnání české a ruské verze
Česká verze pohádky Mrazík se od původní ruské značně liší, což je patrné i v roce 2023, kdy se tato klasika stále těší velké oblibě. Zásadní rozdíly lze pozorovat především v dabingu, který v české verzi obsahuje množství vtipných hlášek a slovních hříček, které v ruském originále vůbec nejsou. František Filipovský jako dědeček Hříbeček a Helena Růžičková jako Marfuša vytvořili svým dabingem nezapomenutelné postavy, které jsou českému publiku mnohem bližší než jejich ruské protějšky.
Český dabing významně pozměnil celkové vyznění filmu, když původní, místy až patetickou atmosféru nahradil lehčím, humorným tónem. Například scéna, kdy Nastěnka odmítá Ivana, vyznívá v české verzi mnohem komičtěji díky přidaným vtipným dialogům. Ruská verze si naopak zachovává více pohádkovou vážnost a důstojnost.
V původní ruské verzi je také více zdůrazněn folklorní aspekt a tradiční ruské hodnoty. Zatímco česká verze některé tyto prvky zjemňuje a přizpůsobuje je středoevropskému kulturnímu kontextu. Významný rozdíl je patrný i v interpretaci postavy Mrazíka, který je v ruské verzi více autoritativní a majestátní, zatímco v českém podání působí přívětivěji a lidověji.
Zajímavé je také srovnání hudebního doprovodu. Česká verze zachovává původní melodie, ale texty písní jsou volně přeloženy tak, aby lépe odpovídaly českému jazyku a mentalitě. Například slavná píseň Jsou tam tři hodiny cesty má v ruském originále odlišný text i význam.
V roce 2023 je zvláště pozoruhodné, jak se vnímání obou verzí postupně proměňuje. Zatímco mladší generace Čechů zná především českou verzi a považuje ji za kultovní, v Rusku je film vnímán jako tradiční pohádka s hlubším morálním poselstvím. České publikum si oblíbilo především humorné prvky a nezapomenutelné hlášky, které se staly součástí populární kultury.
Technické zpracování obou verzí se také liší. Původní ruská verze prošla v roce 2023 digitální restaurací, která odhalila detaily kostýmů a scén, které v české verzi nejsou tak zřetelné. Barevnost a ostrost obrazu se v obou verzích mírně liší, což je dáno různými kopiemi filmu, které byly pro dabing použity.
Rozdílné je i načasování některých scén a jejich střih. Česká verze občas upravuje délku záběrů tak, aby lépe seděly s dabingem, zatímco ruská verze zachovává původní temporytmus. Tyto drobné úpravy pak ve výsledku vytváří mírně odlišnou dynamiku vyprávění v obou verzích.
Tradice každoročního vysílání v českých rodinách
Pohádka Mrazík se stala neodmyslitelnou součástí českých Vánoc již před mnoha desetiletími a rok 2023 není výjimkou. Česká televize i tentokrát zařadila tento oblíbený snímek do svého vánočního programu, konkrétně na Štědrý den v 11:00 na programu ČT1. Tato tradice sahá hluboko do historie českého televizního vysílání a postupně se stala kulturním fenoménem, který spojuje několik generací.
V českých domácnostech se již stalo zvykem, že během příprav štědrovečerní večeře se z televizních obrazovek line známý příběh Nastěnky a Ivana. Mnohé rodiny si bez této pohádky nedokážou představit vánoční atmosféru a považují ji za stejně důležitou součást Vánoc jako ozdobený stromeček či vánoční cukroví. Zajímavostí je, že v roce 2023 sledovanost Mrazíka opět překonala milionovou hranici, což potvrzuje jeho neutuchající popularitu.
Fenomén každoročního vysílání Mrazíka se promítá i do současné populární kultury. Vznikají různé memy, parodie a internetové vtipy, které reflektují jednotlivé scény a hlášky z filmu. Mladší generace tak poznává tuto klasiku nejen prostřednictvím televizního vysílání, ale i skrze sociální sítě a moderní média. Přesto zůstává společné sledování v rodinném kruhu tou nejoblíbenější formou.
Česká verze filmu, kterou namluvili legendární dabéři v čele s Františkem Filipovským a Vlastou Průchovou, je považována za mistrovské dílo českého dabingu. Právě kvalitní dabing významně přispěl k tomu, že se pohádka stala tak populární v českém prostředí. V roce 2023 můžeme pozorovat, že mnohé z původních hlášek se staly součástí běžné komunikace a jsou často citovány v různých kontextech.

Tradice vysílání Mrazíka má také významný sociologický aspekt. Vytváří společný kulturní zážitek, který sdílí prakticky celý národ ve stejný okamžik. V době, kdy se televizní obsah stále více fragmentuje a individualizuje prostřednictvím streamovacích služeb, představuje Mrazík jeden z mála pořadů, které stále dokážou spojit celou rodinu před televizní obrazovkou.
Zajímavé je, že i přes opakované vysílání znají mnozí diváci repliky nazpaměť a aktivně se zapojují do sledování filmu jejich předříkáváním. Vznikají tak nové rodinné rituály, kdy například děti soutěží, kdo si pamatuje více dialogů, nebo celé rodiny společně citují známé pasáže. Tento interaktivní způsob sledování vytváří jedinečnou atmosféru, která přispívá k upevňování rodinných vazeb během vánočních svátků.
Publikováno: 21. 06. 2025
Kategorie: společnost