Menu Zavřeno

Jičínské klíčky 2.

Naplánovaná událost Aktuality
2, Husova, Valdické Předměstí, Jičín, okres Jičín, Královéhradecký kraj, Severovýchod, 506 01, Česko Mapa

Milí přátelé a příznivci regionální historie,

budete nám věřit, když vám řekneme, že Vám uprostřed historického Jičína ukážeme velké kamenné sousoší, které jste ještě nikdy neviděli? Pokud ne, pak byste měli.

Roku 1899 byl na rohu Husovy a Šafaříkovy ulice postaven mohutný jednopatrový dům čp. 2. Stojí tu dodnes a za ta dlouhá léta se prakticky nezměnil, až na jednu velmi podstatnou drobnost. Na místě dnešního vysokého dveřního portálu, jímž se vstupuje do papírnictví, totiž původně býval mohutný venkovní výklenek a v něm kamenné sousoší. Bohužel, Jičíňáci si jej dlouho neužili, neboť již před rokem 1916 byl na místě výklenku probourán dveřní otvor a sousoší odstraněno. I to je důvod, proč se o něm historické prameny nezmiňují a proč jeho existenci nemohli zaznamenat ani regionální historiografové zvučných jmen.

Za jeho nedávný objev vděčíme až sběrateli historických pohlednic, fotografovi, kameramanovi a začínajícímu regionálnímu historikovi Oldřichu Havlíčkovi. Ten před pár lety nejdříve zaregistroval sousoší na několika málo historických pohlednicích, na jejichž podkladě také vymezil chronologický rámec instalace plastiky ve veřejném prostoru. Bližší identifikace postav ale nebyla možná a tak sousoší zůstávalo nadále kamennou hádankou našeho města. Až do okamžiku, kdy bylo letos Oldřichem Havlíčkem objeveno!

Jedná se o skutečně působivé sousoší sv. Anny vyučující malou Pannu Marii, jež vzniklo v dílně slavného jičínského sochaře a kameníka Josefa Stuchlíka. Krásné sousoší nemohli vidět ani Vaši rodiče, ani Vaši prarodiče, a s ohledem na nejasnou budoucnost objektu není jisté, zda jej uvidí i budoucí generace obyvatel našeho města. Jisté je pouze to, že Vy máte nyní jedinečnou možnost si sousoší prohlédnout v rámci Jičínských klíčků.

Již za týden, v sobotu 17. června 2023 se úderem 9. hodiny otevřou dveře domu čp. 2 na Husově ulici v Jičíně, v jehož chodbovém traktu je sousoší již déle jak sto let umístěno. Možnost si jej prohlédnout a vyfotit budete mít po dobu dvou hodin. V 11:00 hod. se dveře domu zavřou a v pořadí druhé Jičínské klíčky skončí. Nenechte si tuto vzácnou příležitost uniknout!

Druhými Klíčky bychom rádi složili hold Oldřichu Havlíčkovi a současně zavzpomínali na regionálního historika a člena Jičínské besedy prof. Vladimíra Úlehlu (1926–2017), jenž o sochařské rodině Stuchlíků napsal kvalitní odbornou studii.

 

S přátelským pozdravem za Jičínskou besedu

Pavel Kracík

Jičínská beseda